Seo Nedir?

58
0

Herkesin bildiği üzere seo kısaltmanın Türkçe karşılığı (arama motoru optimizasyonu) olarak bilinmektedir. SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, web sitenizin kullanıcılarınızın şu anda çevrimiçi olan diğer tüm sitelerin içinden web sitenizi bulmasına yardımcı olma sürecidir. Kullanıcılarınızın ne aradığını anlıyoruz ve doğal olarak daha fazla hedef kitlenizin sitenize gelmesini sağlamaya çalışıyoruz. SEO, İnternet şirketinize içeriği ile alakalı kullanıcılarını, işletmenize bağlamakla ilgilidir.

Çok iş çalışma gerektiren bir alandır ve SEO hizmetleri söz konusu olduğunda her adım süreç için önemlidir. Yapacağınız en ufak hata SEO olarak tüm yapılan işlemlere etki edebilir. Bunun için kesinlikle ince eleyip sık dokumak gereklidir.

Başlangıç olarak izlemeniz gereken adımlar nelerdir

  1. Web sitesi denetimi; Web sitenizin kapsamlı bir değerlendirme ile site içi SEO çalışmalarının yapılması gereklidir. Site içi SEO işin temelini oluşturmaktadır.
  2. Anahtar kelime araştırması; Sonra, insanların ne aradığını bulmanız gereklidir. Web sitenizin ilgi duyacağı kullanıcıyı tespit edebilmek için anahtar kelimelerin araştırması çok önem arz eder. Buna örnek verecek olursak, işletmeniz sakız üreten bir işletme varsayalım ama insanlar çiklet olarak daha çok arama yapıp yapmadığını araştırmak bu konu hakkında bilgi edinmek önemli unsurdur, burada sizin anahtar kelimeniz çiklet olmalıdır.
  3. Uygulama; Uygulama bölümünde SEO yapan kişi veya kurumlar için en zor kısımdır, tüm bu araştırmalar analizler ve denetimler yapıldıktan sonra bu işi canlandırma kısmına geçiyoruz. Uygulama kısmında web sitenizin SEO çalışmaları için yapılabilecek tüm işler şu şekilde sıralayabiliriz.
  • a-) Site içi tüm kodlamaların tagların arama motoruna uygun hale getirilmesi
  • b-) Backlink (dışarıdan aldığınız referans linkleri)
  • c-) Tanıtım yazıları
  • d-) Sosyal medya kullanımı
  • e-) Reklam (sitenizin kullanıcı yoğunluğunu artırmak açısından önerilir)
  • f-) Güncelleme (gelişen web teknolojilerini takip edip gerekli web sitesi güncellemelerini sağlamak)

Tüm bu adımları takip ettikten sonra SEO çalışmanızı izlemeyi ve hangi adımları atmanız gerektiğini araştırıp geliştirmeyi unutmayınız. SEO söz konusu bu çalışmaları yaptıktan hemen sonra web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimede arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmaz. Sıralamalarda yerinizi almanız için özellikle 1. sayfada olmak adına çok çalışmanız gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here