Covid-19 dijital dünyaya etkileri

46
0

Yıl 2020 Ocak ayının başlarında Çin’de meydana gelen coronavirüs kod adı: covid-19 ile dünya tanıştı. Koronavirüs çıktığından bu yana bütün dünya ilk başta sağlık açısından fazla duyarlı olmamasından kaynaklı virüs tüm dünyaya yayılmaya başladı. Peki ya bu virüsten dijital dünya, teknoloji nasıl etkilendi.

Virüs Çin Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı, tüm ülkelerde her ne kadar komplo teorileri söylentileri fazlasıyla konuşulsa da virüs hayvanlardan insanlara bulaştı, şubat ayı gibi tüm dünyanın etkilendiği virüs öncelikle Avrupa İtalya Orta Doğuda ise İran’ı vurdu. Mart ayının ortalarında etkilenmeyeceğini düşünen teknoloji merkezi olan Amerika bu virüsten etkilendi. Bir çok teknoloji şirketinin merkezide bu ülke olmasından dolayı teknoloji devleri maddi açıdan inanılmaz etkilendi.

Teknoloji dünyasında en çok kimler etkilendi

Dünya’nın en büyük gelir kaynağına sahip ve dijital dünyanın en iyi firmaları olan Microsoft, Apple, Amazon ve Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Facebook’un değer kaybı 1.8 trilyon doları geçti. Böylelikle teknoloji devleri saydığımız bir çok firma çalışanları evden hizmet vermeye başladı, buda ister istemez verimi düşürdü. Böylelikle dijital dünyada bu şirketten sadece Apple ve Microsoft 1 trilyon dolar bandının üzerindeki yerini koruyabildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here