1 milyon yazılımcı

34
0

Evet son günlerde gündeme oturan 1 milyon yazılımcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle ekonomi bakanı Berat Albayrak’ın kamuoyuna duyurduğu bu proje ne kadar önemli ve nasıl işleyecek merak konusu.

Bilişim ve İnternet dünyasında 1996 yılından bu yana haşir neşir olan biri olacak belirtmek istiyorum ki, bence öncelikle yazılım dünyasında proje ve hizmetler sunan kişi ve kurumlara destek sağlanması daha iyi olacaktır. Elbette ülkenin yazılımcılara ihtiyacı vardır, bakıldığında bir Avrupa özellikle bir Amerika’nın çok çok gerisindeyiz, ancak bunun sebepleri insanların yazılımsal eksikliğinden ötürü temelinde birlik olmayışımız ve birden fazla konuya odaklanıyor olmamız yatmaktadır.

Google olmadan Google gibi davranma çabası içinde yazılımcıların bir çoğu, öncelikle bu yüzden dar düşünüyor olabilir miyiz? Bence öyle dünyaya açılmak yerine bir proje hazırlıyoruz, bu proje Türkiye’de popüler oluyor ve ardından bu projeyi yapan yazılımcılar dünyaya açılmak yerine kullanıcı kaynaklı sadece başka bir projeye el atıyor, herkesin ülkede amacı yazılımsal her şeyi tekelleştirmek. Dünya’da bunun peşinde olan bir Google örneği var tabi bundan etkilenmiyor değiller. Ama unuttukları bir şey var bir Google değilsiniz maalesef.

Örnek sunmak isterdim ancak inanın ülkede adalet denen kavram öyle karmaşık ki, örnek vereceğim tüm yazılım işletmeleri şikayetçi olacaklar diye örneklendirme vermiyorum, yazılım işleriyle ilgilenen bir çok kişi demek istediğimi anlayacaktır.

Gelelim 1 milyon yazılımcı projesine, bence metropol şehirlerin dışına çıkılması lazım bu projenin gerçekten bilinçli bir dijital kullanıcı oluşturulmasını sağlamak için en önemli adımlardan biri olacaktır. Trabzon’da, Erzurum’da, Ağrı’da, Diyarbakır’da, Antalya’da Kastamonu’da Kayseri’de Isparta’da yani İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli odaklı bir proje ortaya konulacaksa bu hüsranla son bulacak bir proje olur.

Yazılımsal olarak büyük bir çalışan kitlesi var ama yazılımı kullanacak bilinçli bir kitle olmadığı sürece ülke de değil bir milyon on milyon yazılımcı olsa bile ülke tamamen sanal çöplüğe dönüşebilir. Önce ülkenin genelinde bilinçli kullanıcı için adım atıp sonra birlik içinde dünyaya mal edeceğimiz projeler ortaya koymalıyız, bunun yakın dönemdeki örneği Yandex diyebiliriz. Bence çok çok eksikleri olmasına rağmen yinede dünya’da sesini duyurmuş bir Rus projesidir. Rusya bu konuda bizden bir adım ileride sosyal medya konusunda örneğin vk.com her ne kadar o bölgeler için tercih ediliyor olsa da yine dünya genelinde kullanıcı sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Türkiye bu projeleri ortaya koymadığı sürece, ilk hedefin maddi gelir getirmek ve reklam odaklı projeler ortaya koyduğu sürece söylediğim gibi 10 milyon yazılımcı olsa ne yazar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here